o Žebřík, křesťanská sociální práce
Česky Anglicky Rusky Vietnamsky

Nepokoje vyústily ve válku

Život je krásný ale nepředvídatelný, zavede nás někam, kde by nás ani se ve snu nenapadlo žít. Narodila jsem se v překrásné zemi, v bývalé Jugoslávii. Coby studentka jsem navštívila Československo jako host na svatbě bratra, to bylo v roce 1972. Tehdy jsem Československo viděla poprvé, líbilo se mi tu, ale nemohla bych zde žít bez rodičů a přátel, říkala jsem si. Život šel dál, já jsem dokončila fakultu, věnovala se práci a tancování. Se souborem jsem se opět dostala do Československa jako turista. Navštívili jsme Prahu, Karlovy Vary, Zlín a všude se mi moc líbilo ale, doma je doma, moc ráda jsem se vracela domů.

Nepokoje v mé zemi v roce 1992 později vyústily ve válku, ze začátku jsem to nebrala vážně, proto jsem klidně odjela na návštěvu k bratrovi do České republiky. Bohužel tato návštěva byla pro mne osudová. Během pár dní se situace v Jugoslávii natolik zhoršila, že se uzavřely hranice, cestovní pas přestal platit a já byla nucena zůstat tady. Nikdo si nevěděl rady, co se mnou bude, ani policie.

Teď mi začal život plný problémů a starostí, kdy jsem neměla zprávy o rodičích. Žila jsem jen zprávami o konferencích, vyjednávání a hrůzách, které se děly v mé zemi. Obrátila jsem se na Ministerstvo zahraničních věcí, byli vstřícní a chtěli mi pomoci. Nabídli mi, že rodiče, o které jsem měla největší starost, přivezou do ČR. Téměř vše bylo vyřízeno, ale otec si to na poslední chvíli ze zdravotních důvodů rozmyslel. Také organizace Člověk v tísni mi byla nápomocná. Naštěstí jsem sehnala práci, která mi pomohla částečně zapomenout na ty hrůzy a nejistotu, do které jsem se dostala. Léta utíkala a konec války byl v nedohlednu. Pomalu jsem se zvykala na status uprchlíka.

Musím se ale vrátit na začátek, kdy jsem přijela do ČR a potkala osudového muže. Byl pěkný, vysoký, inteligentní, galantní a líbil se mi. Za rok jsem jej potkala opět a po několika schůzkách se stal mým manželem. Na samém konci války jsem jela s mužem k rodičům do Jugoslávie, kde jsem jen sdělila radostnou novinu, že čekám dítě. Těhotenství bylo rizikové s ohledem na můj věk. Vše dopadlo dobře, narodil se mi zdravý syn, který je dnes téměř dospělý.

Během let si se mnou osud opět pohrál a nyní jsem se synem zůstala sama. Cítím se být cizincem jak tady v ČR, ale větším cizincem i v zemi, kde jsem se narodila. Ocitla jsem se bez práce, naději na práci nemám, jelikož už mám vyšší věk a jsem cizinka.

Chtěla bych se postarat o svoji maminku, je už ve věku, kdy pomoc potřebuje. Nemohu, mám syna, který je tady doma a nechci ho vystavit těm nejistotám, které jako cizinka prožívám sama.

Moje víra, že všechno zlé jednou skončí, mne drží nad vodou a pomáhá překonávat dennodenní starosti. Jdu dál.

N.Š.

PORADNA PRO CIZINCE

Poradna pro cizince - odborné sociální poradenství, sociální služba.

Informace a odborná asistence pro cizince v otázkách pobytu v ČR, státní sociální podpory, zaměstnání, vzdělání, či rodinných problémů.

Švýcarské fondy a Nadace Partnerství                                                  Norské fondy a Nadace Partnerství

Ministerstvo práce a sociálních věcí           Ministerstvo vnitra                   Město Prostějov                             Apoštolská církev                             Slovo Života                             Dobrovolnické centrum Olomouc            

Napište nám na: cpc(zavináč)zebrik-os.cz / Optimalizováno pro rozlišení 1024x768 px.